سئو
برزگران/a>
تبلیغات
طراحی سایت
خشکشویی

خبرهای ویژه

» سیاسی » ایران و چین از فرصت‌های پسا برجام برای تحقق روابط راهبردی بهره بگیرند

تاریخ انتشار : 1395/07/18 - 22:31

 کد خبر: 11065
 4493 بازدید

روحانی در دیدار معاون رئیس‌جمهور چین:

ایران و چین از فرصت‌های پسا برجام برای تحقق روابط راهبردی بهره بگیرند

رئیس‌جمهور در دیدار معاون رییس جمهوری چین، با استقبال از روند گسترش همکاریهای تهران – پکن، گفت: اجرای سریع و کامل توافقات فیمابین، به تقویت و توسعه این همکاریها در چارچوب روابط راهبردی شتاب می‌دهد.

ایران و چین از فرصت‌های پسا برجام برای تحقق روابط راهبردی بهره بگیرند

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که برای مذاکرات دو جانبه و شرکت در اجلاس سران مجمع گفتگوی همکاری‌های آسیا به تایلند سفر کرده است، عصر یکشنبه در محل اقامت خود و در دیدار “لی یوان چائو” معاون رییس‌جمهوری چین گفت: روابط با چین همواره برای ایران دارای اهمیت بسیار بوده و ما علاقه مندیم که دو کشور از فرصت‌های پسابرجام برای تحقق سریعتر روابط راهبردی بهره بگیرند.

وی در ادامه بر ضرورت توسعه همکاریهای بانکی میان دو کشور تاکید کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران از سرمایه‌گذاری چین در حوزه‌های نفت و گاز، حمل و نقل و فناوری در ایران استقبال می‌کند و دو کشور می‌توانند به همکاریهای خود در بخش‌های علمی و فرهنگی عمق بیشتری ببخشند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دعوت رییس‌جمهوری چین از ایشان برای شرکت در نشست آتی مجمع سران همکاری بین‌المللی برای احیای جاده ابریشم، گفت: مساله جاده ابریشم و احیای آن برای برای توسعه منطقه و همکاریهای اقتصادی بسیار حائز اهمیت است و ایران آماده است نقش تاریخی خود در این زمینه را تکرار کند.

روحانی همچنین به موضوعات مهم منطقه اشاره کرد و با اشاره به اشتراک نظر دو کشور در بسیاری از مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار داشت : چین می‌تواند در بازگرداندن صلح و ثبات در منطقه و بویژه کمک‌های انساندوستانه به مردم ستمدیده منطقه؛ ازجمله در یمن و سوریه نقش مهمی ایفا کند.

در این دیدار دو طرف همچنین بر تنظیم جهت گیری همکاری‌ها برای تحقق برنامه جامع ۲۵ ساله تاکید کردند.

لی یوان چائو معاون رییس‌جمهوری چین نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه همکاری‌های تهران – پکن وارد فصل نوینی شده است، اظهارداشت: چین از گسترش همکاری‌ها با ایران در همه حوزه ها استقبال می‌کند.

معاون رییس‌جمهوری چین به سفر اخیر رییس جمهوری کشورش به تهران اشاره کرد و گفت: سطح روابط دو کشور در پی این دیدار به سطح راهبردی ارتقاء یافته و توافقات میان دو کشور نیز در حال اجرا است.

لی یوان چائو اظهارداشت: دوره پسا برجام فرصت مناسبی را برای آغاز دور جدید روابط ایران و چین ایجاد کرده لذا آماده ایم روابط راهبردی را بیش از پیش گسترش دهیم.

وی در پایان به ضرورت تقویت همکاری‌های اقتصادی و بانکی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: چین موسسات مالی را تشویق می‌کند که با طرف‌های ایرانی همکاری‌های خود را گسترش دهند.

انتهای پیام/


برچسب ها : ,
دسته بندی : سیاسی
ارسال دیدگاه

تبلیغات

سامانه پیامکی


برزگران | مجری و مشاور دیجیتال مارکتینگ (سئو)